Błędy jakie popełniamy w małżeństwie

Magazyn „Psychology Today” podaje, jakie błędy najczęściej popełniamy w małżeństwie:

Wzięliście ślub, jest wam dobrze, ale mimo omówienia wszystkich problemów, przepracowania siebie i partnera, macie swoje ciche dni albo niepotrzebne sprzeczki. O co chodzi?

  • Oczekiwania: Kiedyś jedno robiło drugiemu co chwilę jakieś przyjemności, ale dziś przyłapujesz się na tym, że regularnie zapomniałaś przygotować mu drugie śniadanie do pracy, a on zasypia zanim pomasuje ci plecy, co od dawna obiecywał. Skończyły się randki i romantyczne kolacje. Chcielibyście, żeby było jak dawniej i nie podoba wam się „proza życia”. Ale żeby to zmienić, musicie oboje się zmobilizować i działać, jak przed ślubem. Nie można mieć oczekiwań wobec partnera, jeśli samemu ich się nie spełnia.
  • Zrzędzenie i narzekania: „Znowu siedzimy w domu, zamiast iść do znajomych”; „Czy musisz po obudzeniu od razu odpalać laptopa?”; „Czy ja zawsze muszę prasować twoje rzeczy?”, etc. Znamy to i tego nienawidzimy, a mimo wszystko to robimy. Zrzędzenie i narzekanie powinno zniknąć z pożycia małżeńskiego, a najlepiej w ogóle się w nim nie pojawiać. Zamiast tego zatroszczmy się o zwykłą komunikację i rozmowę z partnerem o tym, co nam przeszkadza i co chcemy zmienić.
  • Badania pokazują, że ludzie w stałych związkach okazują sobie mniej uwagi niż innym osobom. Bycie tu i teraz to podstawa udanej relacji. Słuchanie partnera, przyglądanie mu się uważne i wzajemne dbanie o samopoczucie – w małżeństwie powinno być, jak na pierwszych randkach.
  • Traktowanie drugiej osoby jako stałego i oczywistego elementu w naszym życiu. Fakt, że mamy u boku kochającego partnera, nie oznacza, że mamy się nim mniej przejmować czy zajmować. Nie możemy traktować tej osoby jako pewnika, zakładając, że cokolwiek nie zrobimy, ona i tak z nami będzie. Nie, nie będzie.

2 myśli w temacie “Błędy jakie popełniamy w małżeństwie

  1. Chyba właśnie na to oczekiwanie ostatnio czekam, a nie ciągła rutyna i ciągłe staranie które nic i tak nie działa albo działa na chwilę i znowu ta sama codzienność.

  2. Ja i mój mąż nie robimy nic wielkiego żeby być szczęśliwym wydaje nam sie ze to jest normalna rzecz . Uwielbiamy ze sobą rozmawiać naprawdę o wszystkim nawet o codziennych problemach.Dla nas rozmowa recepta na szczęśliwy związek. Bardzo polecamy.
    Pozdrawiamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s